Zapora w Niedzicy

Written by 

Zapora wodna w Niedzicy to stosunkowo nowy obiekt, zakończenie budowy oraz oficjalne otwarcie nastąpiło w 1997 roku, natomiast pierwsze wzmianki na temat utworzenia w tym rejonie sztucznego zbiornika wodnego sięgają początku stulecia, a dokładniej 1905 roku!


Od czego się zaczęło?

zapora wodna w niedzicy

Pierwsze plany budowy zapory w Niedzicy były częścią większego projektu, zakładał on stworzenie czterech zbiorników na najgroźniejszych dopływach górnej Wisły i obejmowały takie miejsca jak: Rożnów, Czorsztyn, Porąbce oraz Mucharz. Zbiorniki te miały za zadanie ochronę okolicznych obszarów oraz kontrolowany zrzut wody podczas powodzi.


Początek budowy

zapora wodna w niedzicy

Jedna z największych powodzi w Polsce, która wystąpiła w 1934 roku, doprowadziła do wniosku o natychmiastowej budowie zbiorników retencyjnych. Jako pierwsze zapory wytypowano te na rzece Dunajec, najpierw w Rożnowie, a następnie w Niedzicy. Początek inwestycji rozpoczął się w 1970 roku i obejmował dwa etapy: zagospodarowanie otoczenia oraz budowę zapory, która rozpoczęła się w 1975 roku.

zapora wodna w niedzicy


Zapora w Niedzicy – zwiedzanie

zapora wodna w niedzicy

Obecnie zapora wykorzystywana jest jako elektrownia wodna zaopatrująca pobliskie tereny w energię elektryczną. Udostępniona jest ona również dla turystów, którzy mogą wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem. Podczas wycieczki przewodnik prowadzi grupę do pomieszczeń technologicznym elektrowni, gdzie znajdują się turbiny i urządzania do wytwarzania prądu oraz do tunelu z galerią, który znajduje się 45 metrów poniżej poziomu lustra wody.

Wycieczka na Zaporę Wodną w Niedzicy to świetna atrakcja dla wszystkich pasjonatów historii, techniki czy też budownictwa, jak i dla osób, lubiących odwiedzać ciekawe miejsca.


Kilka ciekawostek na temat jeziora i zapory w Niedzicy:

- rozmiary zapory to 56 metrów wysokości i ponad 400 metrów długości,
- grodzie zamontowane na tamie pozwalają na zrzut ponad 2 tyś. m³ wody na sekundę,
- całkowita pojemność jeziora Czorsztyńskiego wynosi 234,5 mln m³,
- wpływ jeziora powoduje wzrost temperatury w promieniu do 5 km średnio o 0,3 °C.Źródła:
http://www.zzw-niedzica.com.pl/historia.htm
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Czorszty%C5%84skie
http://turystyka.lapszenizne.pl