Przełom Dunajca

Written by 

Przełom Dunajca uważany jest za jeden z najpiękniejszych przełomów w Europie, to prawdziwa wizytówka okolic Spisza.

Słynny odcinek, w którym rzeka Dunajec przepływa przez malownicze górskie pasmo Pienin, rozciąga się u stóp Trzech Koron, pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Przełom tworzy odcinek o około 8 km długości, na swojej drodze ma wiele ostrych zakoli i zakrętów, a otaczające go skalne ściany sięgają nawet do 300 metrów wysokości.

Spływ Przełomem Dunajca

spływ przełomem dunajca

Przełom Dunajca można zwiedzić na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszym jest spływ tradycyjną flisacką tratwą, podczas którego wsłuchiwać się można w opowieści i legendy opowiadane przez sterujących tratwą flisaków. Spływ rozpoczyna się Sromowcach Wyżnych i w zależności od stanu wody trwa około 2 godzin, po czym dociera do przystani w malowniczej Szczawnicy.

Innym sposobem pokonania przełomu jest również spływ, lecz w tym wypadku zamiast drewnianą tratwą, rzeka pokonywana jest na pontonie. Rafting jest bardziej aktywną odmianą spływu, w której łatwo się zmoczyć i wpaść do wody. Każdy z uczestników wyposażony jest w kamizelkę, kask oraz wiosło, z takim ekwipunkiem na kilku osobowym pontonie pokonywane są kolejne zakręty Dunajca.

Pieszo lub rowerem

ścieżka rowerowa przełom dunajca

Nie tylko na wodzie. Kolejnymi sposobami, aby podziwiać piękne widoki i uroki Przełomu Dunajca jest spacer lub przejażdżka rowerem. Wzdłuż całego odcinka, na którym organizowane są spływy, ciągnie się ścieżka dla pieszych i rowerzystów, która znajduje się tuż nad brzegiem rzeki. Jest to idealna alternatyw dla osób, które nie przepadają za wodnymi atrakcjami lub przepłynęły już spływ i chciałyby zobaczyć te piękne widoki jeszcze raz, tym razem z innej perspektywy.

Niezależnie czy na wodzie, czy z brzegu warto wybrać się na ten malowniczy odcinek Przełomu Dunajca i podziwiać piękną przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego.

foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82om_Dunajca
http://tropster.pl/pieniny-droga-pieninska